Ayeh

رهنمود

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در سخنانی تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم، بر ضرورت حراست از یاد و نام این قیام تعیین‌کننده و مضمون دینی و ضدّآمریکایی آن تأکید کردند و گفتند: قیام ۱۹ دی از نقاط اوج حیات ملت ایران است چرا که عزم، اراده و بصیرت ملت را نشان می‌دهد. بنابراین باید یاد آن زنده و پُر نشاط بماند و راه آینده را روشن کند.رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دست‌های خائن و تحلیلگران مغرض برای تغییر مضمون و محتوای حوادث‌بزرگ ملت‌ها درجهت‌منافع قدرت‌های بزرگ گفتند: با...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز223
دیروز1575
در هفته5380
در ماه66396
مجموع775536

بازدید کنندگان برخط

4
Online

  • رئیس جمهور: توانائی گذر از شرایط دشوار‌ کنونی را داریم
  • روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال: همکاری محور ایران ـ چین هشداری بزرگ برای آمریکاست
  • آیت‌الله مدرسی‌یزدی: کار شورای نگهبان نظارت بر آرای عمومی به عنوان حق‌الناس است
  • آیت‌الله نمازی: کارنامه و عملکرد دولت به دور از تنش‌های سیاسی بررسی شود
  • آیت‌الله کعبی: درارتباط با کشورهای بیگانه نباید خطوط ارزشی واعتقادی خدشه دار شود
  • *جام جم 99/04/30

** رایزنی‌های ظریف در بغداد

جام‌جم/ وزیر خارجه كشورمان در جریان سفر یك‌روزه به بغداد با مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگو كرد. محمدجواد ظریف در این سفر در دیدار با مصطفی الكاظمی، نخست‌وزیر عراق درخصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل‌نظر كرد. همچنین وزیر خارجه كشورمان پس از دیدار با فؤاد حسین همتای خود در كنفرانس خبری مشترك گفت: منطقه ما نیاز به آرامش دارد و برای ما این موضوع بسیار مهم است كه حاكمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال همسایه‌مان مورد تعدی و تجاوز خارجی قرار نگیرد. ظریف در بخش دیگری از این كنفرانس اظهار كرد: متاسفانه اقدام تروریستی آمریكا در به شهادت رساندن شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهانشان خسارت بزرگ برای مقابله با تروریسم در این منطقه بود. ایران و عراق به‌عنوان دو كشور خسارت دیده از این حركت، با همكاری هم موضوع را پیگیری خواهند كرد. وزیر خارجه كشورمان همچنین با برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق دیدار كرد. در این دیدار در‌خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و برخی موضوعات مهم برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو كشور، پیگیری شهادت سرداران مقاومت، مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و سایر موضوعات مورد علاقه رایزنی و تبادل‌نظر شد.

*همشهری 99/04/30

** واگذاری جزایر به چین مطرح نیست

همشهری/ معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه درباره سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: این چیزهایی که در رسانه‌ها و مطبوعات مطرح می‌شود، ممکن است بخشی از آن در داخل سند باشد و برخی هم ممکن است که اساس وریشه نداشته باشد. واگذاری جزایر یا امتیازات اصلا در این سند مورد بحث نیست. به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، غلامرضا انصاری همچنین تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در جایگاهی نیست که کسی بخواهد از این باب، وارد گفت و گو با آن شود که بخواهد تا ما چیزی را واگذار کنیم، چنین چیزی در روحیه، طبیعت و ذات جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. ما به دنبال یک همکاری برد – برد با چین بوده و هستیم.

*کیهان 99/04/30

** همکاری محور ایران-چین هشداری بزرگ برای آمریکاست

کیهان/ یک روزنامه آمریکایی نوشت؛ همکاری محور ایران- چین، هشداری بزرگ برای آمریکاست. وال‌استریت ژورنال با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری 25 ساله ایران و چین نوشت: ایران در حال سوگیری جدید است. پکن و تهران در حال مذاکره درباره یک توافقنامه 25 ساله هستند که می‌تواند همکاری مالی و دریایی بین این دو موقعیت بین‌المللی را تعمیق کند. محور جدید ایران و چین همانند ائتلاف نوظهور چین- روسیه ریسک‌های قدرت‌های اقتدارگرا را نشان می‌دهد. لازم است که انزواگرایان آمریکایی ایالات متحده را به نیمکره غربی عقب بکشند و «حوزه‌های نفوذ» را در آسیا به چین، در اروپای ژاپنی (شرقی؟) به روسیه و در خاورمیانه به ایران بسپارند. اما این قدرت‌ها صرفاً تسلط منطقه‌ای را نخواهند پذیرفت. آنها بر اساس مخالفت با ارزش‌های غربی همکاری می‌کنند و این هشدار بزرگتری از محور ایران- چین است.

** دیوان عالی کشور با بررسی مجدد پرونده ۳ اعدامی موافقت کرده است

کیهان/ جمع ۴ وکلای سه نفر از محکومین اغتشاشات در حوادث آبان ماه در متنی که به خبرگزاری‌ها ارسال کردند نوشتند: با توجه به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص احتمال پذیرش درخواست اعاده دادرسی در این پرونده، امید به نقض رأی بدوی داریم و بر همین اساس درخواست اعمال ماده ۴۷۴ را تقدیم رئیس ‌دیوان عالی کشور کردیم. وکلا اظهار داشتند: حسب اطلاع واصله، خوشبختانه این درخواست توسط رئیس‌ دیوان عالی کشور پذیرفته شده و پرونده جهت بررسی مجدد به یکی از شعب دیوان عالی ارجاع شده است و با توجه به موازین قانونی و رویه جاری قضایی در حال حاضر اجرای حکم اعدام موکلین تا زمان تعیین تکلیف نهایی قضایی در این پرونده، متوقف می‌باشد و از آنجایی که یکی از قضات دیوان عالی کشور در شعبه رسیدگی‌کننده هم قبلا مخالف رای صادره بوده، بسیار امیدواریم که با توجه به رویکرد‌های امیدبرانگیز دوران تحول در دستگاه قضا و در چارچوب عدل و انصاف این پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفته و رأی قبلی نقض شود.

*شرق 99/04/30

** پروازهای ایران به ترکیه دوباره متوقف شد

شرق/ در ماه‌های گذشته و درپی شیوع ویروس کرونا پروازهای مسافری در دنیا متوقف شده و هواپیماهای بسیاری در این راستا زمین‌گیر شدند. در این میان در‌حالی ‌که در روزهای گذشته و براساس توافقات صورت‌گرفته پروازهای مسافری به مقصد ترکیه راه‌اندازی شده بود، مجددا متوقف شد.

*ایران 99/04/30

** توانائی گذر از شرایط دشوار‌ کنونی را داریم

ایران/ حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به شرایط سخت ناشی از جنگ اقتصادی، تحریم‌ها و فشارهای حداکثری امریکا و نیز محدودیت‌های غیر قابل اجتناب شیوع کرونا در کشور، تصریح کرد: با بهره‌گیری از تجربه‌های گرانسنگ سال‌ها مقابله با تحمیل شرایط سخت اقتصادی، با همراهی مردم، فعالان و کارشناسان اقتصادی و همکاری سایر قوای کشور، از این شرایط با سرافرازی عبور خواهیم کرد. وی با بیان اینکه دولت از ارائه پیشنهادها و راه‌حل‌های دلسوزان نظام و کشور در این راستا استقبال می‌کند، افزود: مهم این است که با‌ وجود موانع و مشکلات پیچیده و خاص اقتصادی، کشور توانایی گذر از این شرایط دشوار را دارد.

*جمهوری اسلامی 99/04/30

** تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی برگزاری مراسم محرم و صفر

جمهوری‌اسلامی/ معاون راهبری و استان های سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در پی درخواست آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور درخصوص تهیه دستورالعمل‌های بهداشتی برای برپایی مناسب با رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی تدوین دستور العمل‌های مذکور را به پایان رساند.

حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی افزود: در همین رابطه برای تدوین برنامه اجرایی بهداشتی مناسب در مراسم مذهبی سراسر کشور نشست‌ها و مشاوره‌های متعددی با کارشناسان و متخصصان انجام شد که حاصل آن تدوین و آماده سازی دستور العمل‌های بهداشتی در ایام محرم وصفر امسال شامل «دستورالعمل کلی»، «سناریوهای احتمالی»، «دستورالعمل تفضیلی ویژه هیئات خانگی و هیئات مذهبی پرجمعیت و شاخص»، «دسته‌های عزاداری»، «تکایا» و «فعالیت هیئات مجازی» آماده شده است.

*وطن امروز 99/04/30

** عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی مشکل دارد

وطن امروز/ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی و بعد از تصویب یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی اظهار داشت: ‌معنای طرح، تأمین کالاهای اساسی در جامعه نیست، بلکه عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی مشکل دارد. قالیباف خاطرنشان کرد: ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در مجلس تصویب شده است اما این کالاها به دست مردم نمی‌رسد و به نظر می‌رسد شبکه توزیع باید کار خود را درست انجام دهد تا کالاهای اساسی به دست نیازمندان واقعی برسد.

** ادامه تحقیقات درباره ترور شهدای بزرگ مقاومت

وطن‌امروز/ با گذشت بیش از 6 ماه از ترور سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس توسط آمریکا، دیروز شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد تحقیقات درباره جنایت ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس همچنان ادامه دارد. در این بیانیه آمده است: تحقیقات از همان لحظه نخست وقوع حادثه آغاز شده و سیستم قضایی عراق با این حادثه به عنوان یک جنایت که در خاک این کشور انجام شده برخورد کرده است. این بیانیه در حالی منتشر شده است که عراق تاکنون جزئیاتی از تحقیقات خود درباره این ترور را منتشر نکرده است.

*جوان 99/04/30

** کار شورای نگهبان نظارت بر آرای عمومی به عنوان حق‌الناس است

جوان/ آیت‌الله مدرسی‌یزدی از فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی چنانکه از اسمش پیداست از جمهوریت و اسلامیت تشکیل شده است، گفت: شورای نگهبان نقش بسیار مهمی در حفظ این دو عنوان (اسلامیت و جمهوریت) دارد، اگر می‌خواهیم اسلامیت نظام حفظ شود، از مسیر شورای نگهبان است. آیت‌الله مدرسی‌یزدی گفت: درخصوص جمهوریت نظام هم شما ملاحظه بفرمایید انتخابات مجلس شورای اسلامی که مظهر حضور مردم در صحنه اداره اجتماع است، انتخابات مجلس خبرگان رهبری که مظهر حضور مردم در حاکمیت اعلی است، رجوع به همه‌پرسی یعنی آرای عمومی، همه این‌ها نیاز به نظارت دارد تا آرای مردم به عنوان حق‌الناس رعایت شود که بر اساس قانون اساسی این وظیفه، بر عهده شورای نگهبان قرار داده شده است. وی افزود: نهادی که آرای مردم را حفظ می‌کند و مردم به آن اعتماد و اطمینان دارند و در این ۴۰ سال هم نشان داده بهترین امین و نگهبان بوده، شورای نگهبان است.

** اسد ماند، انتخابات هم برگزار کرد

جوان/ دمشق روز یک شنبه سومین انتخابات پارلمانی را از آغاز بحران داخلی و اولین انتخابات بعد از فروکش بحران را همچنان با حضور بشار اسد در سمت رئیس‌جمهور سوریه برگزار کرد. سوریه دیروز بار دیگر پس از بحرانی شدن اوضاع داخلی این کشور، عرصه برگزاری انتخابات پارلمانی بود. پس از دو بار تعویق انتخابات به دنبال شیوع ویروس کرونا، روز شنبه رئیس کمیته عالی انتخابات سوریه با استناد به ماده ۵۸ قانون انتخابات، از آغاز سکوت انتخاباتی ۲۴ ساعتی در این کشور و آمادگی مراکز رأی‌گیری برای برگزاری سومین انتخابات پارلمانی از آغاز ناآرامی‌ها از سال ۲۰۱۱ در این کشور خبر داد. هزار و ۶۵۶ نامزد در این رقابت شرکت کردند و در نهایت ۲۵۰ نماینده به پارلمان راه خواهند یافت.

*آفتاب یزد 99/04/30

** سوال از رئیس جمهور در دستور کار قرار گیرد

آفتاب یزد/ آصفری نماینده اراک در جلسه علنی دیروز در تذکری اظهار کرد: هفته گذشته ۱۹۵نماینده ۵ سوال اساسی در حوزه مسائل اقتصادی کشور به هیئت رئیسه تحویل دادند. نمایندگان درباره مسائل کشور به ویژه بالا رفتن قیمت دلار سوالاتی مطرح کردند که امروز دلار به ۲۵ هزار تومان رسیده است. سوالات همچنین درباره علت افزایش قیمت طلا و کالاهای مورد نیاز مردم بوده است. در حالی که این سوال تحویل هیئت رئیسه داده شده است. لذا درخواست ما این است سوال نمایندگان از رئیس جمهور در دستور کار قرار گیرد.

** شکاف بین بایدن و ترامپ دو رقمی شد

آفتاب‌یزد/ ترامپ با یک چالش چشمگیر برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روبروست، چون بایدن موفق شده در نظرسنجی‌های ملی یک پیشروی دو رقمی به دست بیاورد و میزان محبوبیت ترامپ در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا و ضعف اقتصاد کاهش داشته باشد. بر اساس نظرسنجی روزنامه واشنگتن پست و شبکه خبری ای.بی.سی، از زمان شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده میزان محبوبیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این کشور کاهش داشته است.

*خراسان 99/04/30

** طالبان در ایران دفتر ندارند

خراسان/ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: طالبان در ایران دفتر ندارد. وی همچنین درباره شورای مشهد نیز گفت: ممکن است طالبان برای خود شورای مشهد درست کرده باشند اما از نظر ما موضوعیت ندارد. معاون سیاسی وزیر امور خارجه افغانستان در پاسخ به ادعایی درباره حضور ملااختر منصور در سال ۲۰۱۶ در ایران نیز گفت: من اطلاعی ندارم.

*رسالت 99/04/30

** درخواست اجرایی شدن قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان

رسالت/ نماینده مردم تبریز از نامه نمایندگان به رئیس قوه قضائیه برای اجرای هر چه سریع‌تر قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان خبر داد. احمد علیرضا بیگی گفت: نمایندگان با امضای نامه خطاب به رئیس قوه قضائیه، خواستار اجرای هر چه سریع‌تر قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند. وی افزود: این نامه هم‌اکنون در حال جمع‌آوری امضاء در صحن است و تاکنون به امضای حدود یک صد نفر از نمایندگان رسیده و امضاهای آن رو به افزایش است.

*مردم سالاری 99/04/30

** طرح ۲۳۰ سوال از وزرا در مجلس

مردم‌سالاری/ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از طرح ۲۳۰ سوال از سوی نمایندگان از وزرا و ارجاع آنها به کمیسیون‌های تخصصی مجلس به منظور رسیدگی خبر داد. امیرحسین قاضی زاده‌هاشمی در پاسخ به تذکر شفاهی محمدحسن آصفری مبنی بر سؤال از وزرا بیان کرد: تاکنون ۲۳۰ سوال به هیات رئیسه واصل شده و همه به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شده است. هیات رئیسه کمیسیون‌ها باید جلسه تشکیل داده و گزارش کمیسیون را به صحن تحویل دهند تاکنون گزارشی درخصوص سوال از وزرا از سوی کمیسیون به هیات رئیسه تحویل داده نشده است.

*آرمان 99/04/30

** استاندار قدس بازداشت شد

آرمان ملی/ نظاميان رژيم صهيونيستي روز يکشنبه به منزل «عدنان غيث» استاندار قدس در «سلوان» يورش برده و وي را دستگير کرده‌اند. گفتني است از سوي ديگر وبگاه «عربي 21» از بازداشت چندين فلسطيني ديگر در نقاط مختلف کرانه باختري خبر داده است. بر اساس اين گزارش، در اين بين درگيري‌هايي نيز رخ داده که منجر به زخمي شدن سه فلسطيني شده است.

** انتقاد سفير يمن در تهران از فرستاده سازمان ملل

آرمان ملی/ سفير يمن در تهران گفت که فرستاده سازمان ملل در امور يمن شکست‌هاي بزرگي را به ثبت رسانده است. ابراهيم الديلمي تاکيد کرد که فرستاده سازمان ملل در امور يمن، در تمامي سطوح شکست خورد. وي گفت: دبيرکل سازمان ملل خواستار آتش‌بس شد اما زماني که کشورهاي دوست کمک ارائه کردند، ائتلاف مانع از ورود آنها شد. الديلمي تاکيد کرد: ادامه اين عملکرد زمينه را ايجاد مي‌کند تا قواي ملي به سمت ائتلاف‌هاي منطقه‌اي به غير از سازمان ملل بروند.

*آفرینش 99/04/30

** هدف سفر ظريف به بغداد، ارسال پيام ايران به عربستان بوده است

آفرینش/ يکي از رهبران ائتلاف فتح مدعي شد که هدف وزير خارجه ايران از سفر به عراق و ديدار با مقام‌هاي اين کشور ارسال پيام به کشورهاي حوزه خليج فارس به ويژه عربستان سعودي است. «غضنفر البطيخ»، يکی از رهبران ائتلاف فتح که رياست آن را «هادي العامري»، رئيس سازمان بدر به عهده دارد، اهداف سفر «محمد جواد ظريف»، وزير خارجه ايران به عراق و ديدار با برخي مقام‌هاي اين کشور را اعلام کرد. البطيخ گفت: هدف ظريف از سفر به بغداد تاکيد بر روابط ايران و عراق و تقويت آنها و رفع ترديدها درباره دور شدن عراق از محور ايران پس از نخست وزيري «مصطفي الکاظمي» است.

** جهان در آستانه از هم پاشيدگي است!

آفرینش/ جهش‌هاي مختلف ويروس کرونا، به سرانجام نرسيدن آزمايش اغلب واكسن‌هاي ساخته شده، و اوج‌گيري دوباره اين بيماري در اغلب كشورها، اينك دبيركل سازمان ملل را هم نگران كرده و گفته است: «جهان در آستانه از هم پاشيدگي است.» گوترش مي‌گويد: «26 ثروتمند جهان به اندازه نيمي از کل انسان‌هاي دنيا پول دارند، اما اين قدرت‌هاي جهاني نابرابري‌ها در نهادهاي بين‌المللي را ناديده مي گيرند؛ در حالي‌كه همه‌گيري ويروس کرونا «فرصتي عمومي» براي ايجاد جهاني برابرتر و پايدارتر فراهم کرده است. ضروري است که از طريق يک قرارداد اجتماعي براي دوراني جديد با اين همه‌گيري نابرابري مبارزه کنيم.»

*قدس 99/04/30

** ورود سپاه به ساخت جرثقیل حمل شناور 300 تُنی

قدس/ سرهنگ محمدعلی طالبی، مدیر عامل موسسه شهید زین‌الدین نیروی زمینی سپاه گفت: با توجه به توسعه صنعت زرهی در موسسه ما این مطلب را در ماشین آلات مهندسی هم توسعه دادیم. طالبی اضافه کرد: جرثقیل حمل شناور، تجهیز بسیار خاصی است که فناوری تولید آن در اختیار چند کشور معدود اروپایی است، با توجه به نیاز کشور و بنا به سفارش به این سمت رفتیم و موفق شدیم با همکاری شرکت‌های دانش بنیان یک جرثقیل حمل شناور با ظرفیت 300 تن را از ابتدا طراحی و تولید کنیم.

** به خطوط قرمز اسرائیل اهمیت نمی‌دهیم

قدس/ دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید کرد: مقاومت فلسطین مرزها و خطوط قرمز در مواجهه با دشمن صهیونیستی را در هم شکسته و از آن هم عبور کرد. زیاد نخاله، ادامه داد: مقاومت فلسطین در 2014 حمله به هیچ یک از شهرهای صهیونیستی را به معنای زیر پا گذاشتن خطوط قرمز نمی‌دانست و همان گونه که اسرائیل کل نوار غزه را هدف قرار می‌داد، مقاومت نیز کل سرزمین‌های اشغالی را هدف موشک‌های مقاومت و عملیات‌ها آن‌ها می‌دانست. نخاله با اشاره به اینکه مقاومت از گفت و گو درباره خطوط قرمز با دشمن عبور کرد، گفت: ما با تمام قدرت می‌جنگیم و هیچ خط قرمزی را برای دشمن صهیونیستی قائل نیستیم.

*اعتماد 99/04/30

** حمله راكتي به منطقه سبز

اعتماد/ شبكه «الميادين» از اخباري مبني بر اصابت سه راكت در اطراف منطقه سبز بغداد خبر داد. وبگاه «سومريه» نيز به نقل از منبعي آگاه اعلام كرد، دو راكت كاتيوشا در منطقه‌اي خاكي در نزديكي سفارت امريكا در منطقه سبز بغداد به زمين خورده است. اين منبع آگاه افزود: تا اين لحظه مكاني كه راكت‌هاي مذكور از آنجا شليك شده، مشخص نيست. برخي منابع ديگر مانند «بغداد تايمز» گزارش دادند كه تعداد راكت‌هاي شليك شده سه عدد بوده است. منطقه سبز بغداد 10 كيلومتر وسعت دارد و برخي سفارتخانه‌ها و مراكز دولتي و امنيتي عراق در اين منطقه واقع شده است.

** آتش گرفتن دومين ناو جنگي امريكا در يك هفته

اعتماد/ در پي آتش گرفتن بخشي از كشتي جنگي آبي خاكي «كرسارج» در بندر «نورفولك» امريكا، نيروي دريايي اين كشور فعاليت يك شركت كشتي‌سازي را متوقف كرده است. «روري اوكانر» سخنگوي فرماندهي سامانه‌هاي ناوبري دريايي امريكا گفت: «روز ۱۷ جولاي (۲۷ تير) نيروي دريايي از وقوع آتش‌سوزي در ناو كرسارج مطلع شد. نيروي دريايي در پاسخ به اين سانحه، دستور توقف كار را براي تمامي كشتي‌هاي مستقر در اسكله اين شركت صادر كرد تا از تبعيت آن از تمامي پروتكل‌ها و رويه‌هاي مربوط به آتش‌سوزي اطمينان حاصل شود». سخنگوي شركت كشتي‌سازي NASSCO مي‌گويد آتش‌سوزي در كشتي كرسارج به صورت جزيي بوده و در اثر افتادن جرقه روي مواد پلاستيكي رخ داده است.

*اطلاعات 99/04/30

** محاکمه وکیلی که یورو به بازپرس پرونده رشوه می‌داد

اطلاعات/ وکیل دادگستری متهم در پرونده فساد اقتصادی اکبری طبری در دوازدهمین جلسه رسیدگی به این پرونده، باوجود اعتراف های قبلی ،منکر پرداخت یورو به عنوان رشوه به بازپرس متهم در همین پرونده شد. در این جلسه قاضی بابایی از متهم مهدی زاهدیان وکیل دادگستری خواست در جایگاه حاضر شود. وی ضمن تفهیم اتهام به این متهم به جرم ارتشاء از طریق مذاکره و مبادله وجه بین دانیال زاده و مرتضی علیزاده به مبلغ ۳۰میلیارد ریال، تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۷۰میلیارد ریال از طریق دانیال زاده ، فراهم کردن موجبات تحقق ارتشاء به مبلغ ۲۸ میلیارد ریال و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۲میلیارد ریال ، از او پرسید آیا اتهام ها را قبول دارید؟ متهم با رد اتهام های مطرح شده در کیفرخواست درباره رابطه با دانیال زاده گفت: وکیل دانیال زاده بودم. پس از تعیین حق الوکاله، او ۷ میلیارد تومان برای هزینه‌های دادرسی و قانونی و ۳ میلیارد تومان برای حق الوکاله به من پرداخت کرد.

** سفیر عربستان در یمن به اتهام جاسوسی برای امارات بازداشت شد

اطلاعات/ منابع وابسته به دولت مستعفی یمن از بازداشت محمد آل جابر سفیر عربستان سعودی در یمن به اتهام جاسوسی برای امارات خبر دادند. یک منبع مسئول در دولت مستعفی یمن اعلام کرد: رشاد العلیمی، مشاور سابق عبد ربه منصور‌هادی به همراه محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن به اتهام جاسوسی برای امارات و توطئه برای برکناری منصور‌هادی بازداشت شدند. منبع مذکور همچنین گفت:سازمان اطلاعات عربستان، اطلاعاتی را به دست آورده است که بر اساس آنها مسئولان و دیپلمات‌هایی از جمله رشاد العلمی در برنامه‌ها و طرح‌های امارات برای سرنگونی عبد ربه منصور‌هادی همدست بوده‌اند و مقامات سعودی دستور بازداشت آنها را صادر کردند.

*شهروند 99/04/30

** رشد 39 درصدی وزنی صادرات ایران

شهروند/ صادرات ایران به امارات رشد ٣٩‌ درصدی وزنی داشته است. فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: «از نظر وزنی صادرات ایران به امارات در سه ماهه ابتدای‌ سال ۹۹ نسبت به‌سال ۹۸ با ۳۹ درصد افزایش به ٣٣٧٧‌ هزار تن رسید.»

*اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی

 ** کارنامه و عملکرد دولت به دور از تنش‌های سیاسی بررسی شود

رسا/ آیت‌الله نمازی بر ضرورت راهنمایی جامعه از سوی نخبگان و علما تأکید کرد و اظهار داشت: در جامعه اقشار مختلفی وجود دارد و همواره نخبگان، دانشمندان و علما برای افکار عمومی الگو، راهنما و هادی بوده‌اند. عضو جامعه مدرسین با اشاره به اهمیت نقش نخبگان جامعه تصریح کرد: نتیجه و ثمره این تبیین، آن است که وقتی اکثریت مردم و طبقات مختلف پیرو مقام امامت و رهبری قرار می‌گیرند، ظرفیت و درصد اقتدار رهبر جامعه را افزایش می‌دهند؛ بنابراین، خبرگان و نخبگان جامعه نقش مهمی را بر عهده دارند. وی در پاسخ به سؤالی در خصوص کارنامه و عملکرد دولت با بیان این که عملکرد دولت باید به دور از کشمکش‌های سیاسی بررسی شود، اظهار داشت: متأسفانه به دلیل اختلافات سیاسی، گروهی به دنبال تضعیف دولت و گروهی دیگر حامی دولت هستند که باید کارنامه دولت بر اساس عدل و انصاف ارزیابی و کارشناسی صورت بگیرد.

** درارتباط با کشورهای بیگانه نباید خطوط ارزشی و اعتقادی خدشه دار شود

ایکنا/ آیت‌الله کعبی تاکید کرد: دولتهای متخاصم در صورت غلبه و استیلا بر مسلمانان هیچ خط قرمزی را رعایت نمی‌کنند و نه به دنبال رابطه متوازن و برابر و نه متعهد به پیمان‌های خودشان هستند. این دولت‌ها ابتدا تلاش می‌کنند با زبان دیپلماتیک دولت اسلامی را خشنود سازند در حالی که دل‌های آن‌ها آکنده از کینه نسبت به اسلام، ملت و دولت اسلامی است. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: به همین دلیل است که اسلام‌هراسی، اسلام‌ستیزی و اسلام‌زدایی را همواره در رأس سیاست‌های خود قرار می‌دهند تا مانع از تحقق برنامه‌های دولت اسلامی می‌شوند و البته براساس وعده الهی قطعا در این برنامه شکست خواهند خورد. وی تصریح کرد: به شکل کلی در معاهده‌های بین‌المللی و روابط با کشورها که با اقتصاد، فرهنگ، جامعه، سیاست، امنیت کشور ارتباط پیدا می‌کند، با توجه به دینی بودن نظام جمهوری اسلامی، لازم است خطوط قرمز فرهنگی، ارزشی و اعتقادی و حاکمیت دولت اسلامی بر تمامیت ارضی کشور اعم از آب، خاک، هوا و دریا رعایت شده و خدشه‌دار نشود.

** تولید داروی ضدکرونای تحریمی در ایران

فردانیوز/ رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از دستاورد جدید محققان دارویی این ستاد در تولید و ساخت یک داروی تحریمی مخصوص بیماران کرونایی خبر داد. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در حاشیه مراسم "تأمین آب شرب 1000 روستای محروم کشور" با اعلام این خبر، افزود: قیمت نسخه ایرانی داروی Remdesivir که در بازار سیاه به 60 میلیون تومان رسیده، با قیمتی بسیار پایین تر با قیمت مصوب وزارت بهداشت از هفته آینده وارد بازار خواهد شد. وی افزود: محققان دارویی ستاد اجرایی از چندین روش علمی روز دنیا، در حال تحقیق و ساخت داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی و برطرف کردن خلأهای موجود درکشور و نیازهای وزارت بهداشت با توجه به مسائل تحریمی هستند.

** جاسوس سیا و موساد اعدام شد

حوزه/ سیدمحمود موسوی مجد که در حوزه‌های مختلف امنیتی، اطلاعاتی را جمع آوری و در اختیار سرویس بیگانه قرار داده بود، سحرگاه امروز دوشنبه اعدام شد. موسوی مجد، فردی بود که هم به سرویس موساد و هم به سرویس سیا وصل شده بود و در قبال اخذ دلارهای آمریکایی، در حوزه‌های مختلف امنیتی اطلاعاتی را جمع آوری و در اختیار سرویس بیگانه قرار داده بود. یکی از اتهامات این فرد اعلام محل تردد و اسکان سردار شهید سلیمانی و برخی فرماندهان نظامی در ادوار مختلف به سرویس‌های جاسوسی سیا و موساد بود.

** توافق ایران و چین ضربه محکمی به جایگاه آمریکاست

باشگاه خبرنگاران/ نشریه آمریکایی فوربس در گزارشی تحلیلی به توافق ۲۵ ساله ایران و چین اشاره کرد و نوشت: ایران و چین اخیرا یک قرارداد ۲۵ ساله برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را امضا کرده اند. واضح است که این توافق با اینکه جزئیات آن هنوز فاش نشده است، یک گام بلند ایران به سمت شرق است. در این گزارش آمده است: توافق ایران و چین، بیش از پیش موقعیت آمریکا را در غرب آسیا تضعیف خواهد کرد. این توافق برای ایالات متحده که پیش از این از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شده و سازمان بهداشت جهانی را ترک کرده است، یک گام دیگر برای عقب‌گرد از نظام بین‌المللی محسوب می‌شود. نشریه فوربس توافق ایران و چین را ضربه محکمی به جایگاه آمریکا و گامی دیگر برای عقب‌گرد واشنگتن از نظام بین‌المللی دانست.

**  پادشاه عربستان به بیمارستان منتقل شد

مهر/ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی به یک بیمارستان تخصصی در ریاض منتقل شد. دربار پادشاهی عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل انتقال پادشاه این کشور به بیمارستان، وجود التهاب در کیسه صفرا بوده است. جزئیات بیشتری در خصوص شرایط جسمی پادشاه عربستان منتشر نشده است.

** 65 خودروی حامل تجهیزات نظامی و لجستیک آمریکا وارد الحسکه شد

فارس/ نظامیان آمریکایی کاروانی از خودروهای حامل مواد و تجهیزات لجستیک را از عراق و از طریق یکی از گذرگاه‌های غیرقانونی وارد خاک سوریه کردند. بر اساس این گزارش کاروان مذکور شامل ۶۵ دستگاه کامیون، خودروی زرهی، نفر بر و خودروی هامر بود که به سمت پایگاه غیرقانونی آمریکا در منطقه خراب الجیر در المالکیه استان الحسکه رفتند. نیروهای آمریکایی ظرف چند ماه گذشته هزاران کامیون حامل سلاح و تجهیزات نظامی و لجستیک را از طریق گذرگاه‌های غیرقانونی وارد الحسکه کردند تا حضور غیرقانونی خود را در منطقه الجزیره سوریه و برای سرقت نفت و دیگر ثروت‌های طبیعی این کشور تقویت کنند.

** خروج ناو «یو.اس.اس.باتان» آمریکا از خلیج فارس

فارس/ «وبگاه نیروی دریایی آمریکا» اعلام کرد ناو آبی، خاکی «یو.اس.اس.باتان» پس از مدتی استقرار در خلیج فارس، عازم پایگاه خود در «نورفلوک» در آمریکا شد. بنابر اعلام نیروی دریایی آمریکا، این ناو جنگی در زمان استقرار در خلیج فارس با شرکای منطقه‌ای ایالات متحده از جمله عربستان و امارات متحده عربی تمرینهای مشترکی انجام داد. پیشتر نیز ناو هواپیمابر «هری ترومن» آمریکا از خلیج فارس و دریای مدیترانه خارج شده بود. واشنگتن مدعی است که حضور ناوهای هواپیمابر در منطقه با هدف ایجاد بازدارندگی برابر ایران صورت گرفته اما تهران ضمن رد این ادعا گفت‌وگوی منطقه‌ای برای کاهش تنش وخروج قوای بیگانه از منطقه را پیشنهاد کرده است.

**  ایران آماده گفت‌وگو با کشورهای منطقه است

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد که ایران همواره آماده گفت‌وگو با همه کشورهای منطقه است و هیچ راه‌حلی جز گفت‌وگو برای حل‌وفصل سوءتفاهم‌ها و اختلافات وجود ندارد. سید عباس موسوی که همراه با وزیر امور خارجه کشورمان به عراق سفر کرده است در بغداد اظهار داشت: در خصوص عربستان هم ما بارها تلاش و سیاست اصولی و ثابت خود را اعلام کردیم و این بستگی به دولت و مقام‌های این کشور دارد که چگونه و با چه دیدگاهی به پیشنهاد ما برای همکاری و گفت‌وگوهای منطقه‌ای پاسخ دهند. وی تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنان به رویکرد گفت‌وگو و همکاری اعتقاد دارد.

** بغداد به دنبال تقویت روابط با کشورهای همسایه است

مهر/ برهم صالح رئیس جمهور، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در جریان یک نشست مشترک که طی روز گذشته برگزار شد در خصوص سفر الکاظمی به ایران و عربستان رایزنی کردند. در جریان این نشست اعلام شد که عراق به دنبال تقویت روابط خارجه و همکاری‌های مشترک خود با کشورهای همسایه است. مقامات عراقی اعلام کردند که بغداد به دنبال تقویت همکاری‌های دوجانبه با ایران و عربستان در زمینه‌های مختلف بر پایه توجه به حاکمیت ملی و تقویت صلح و پیشرفت در منطقه است.

طلیعه

تصویر مطلباتفاقات اخیر کنگره آمریکا و تصاویری که از آن در روزهای اخیر منتشر شد، باعث شگفتی و جلب توجه بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل آمریکا شده است. حمله گروهی از مردم به ساختمان کنگره آمریکا در زمان نشست تایید آرای الکترال کالج و ورود به صحن علنی و حتی اتاق رئیس مجلس و انتشار گسترده تصاویر آن در رسانه‌های جهان خصوصا برای تحلیلگرانی که سالها سعی داشتند با روتوش چهره واقعی آمریکا، آن را به عنوان مهد دموکراسی جهان معرفی کنند، بسیار گران و شرم آور بود . حمله ای که در نهایت با ورود گسترده نیروهای...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom