Ayeh

رهنمود

تصویر مطلب** حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راه پیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را دو آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته ی مجلس، حضور پرشور و آگاهانه ی همه ی مردم در انتخابات ۲ اسفند را در حل مشکلات داخلی و بین المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هر کس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ی ظهور برسد. رهبر معظم انقلاب...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز330
دیروز1785
در هفته10150
در ماه51367
مجموع338906

بازدید کنندگان برخط

4
Online

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تاکید کرد: لزوم توجه بیشتر به دستورات اخلاقی اسلام در شرایط فعلی

 

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین جواد مروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در درس خارج فقه خود مورخ 1399/02/10 با اشاره به عظمت و جایگاه ماه رمضان گفت: ماه مبارک رمضان ویژه ترین ایام در بین ایام سال است. ماهی که به تعبیر پیامبر گرامی اسلام، همه فیوضات نازله از آسمان در طی سال، مجتمعا در این ماه مبارک نازل می شود.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: ما خودمان نمی توانیم جایگاه این ماه را درک کنیم. امام سجاد (ع) در دعای ورود به ماه مبارک رمضان می فرمایند: «اللهم والهمنا فضله و اجلال حرمته»: خدایا فضیلت ماه مبارک رمضان را به ما الهام کن تا به خوبی بتوانیم حرمت ماه رمضان را پاس داریم.

 

وی افزود: ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی خداست، پس باید آداب این مهمانی را رعایت کنیم. در این ایام که ویروس کرونا، وضعیت بدی را برای مردم از نظر زندگانی اجتماعی ایجاد کرده و اعضای خانواده ها هم بخاطر این شرایط، در اغلب ساعات در کنار یکدیگر هستند، اهمیت دستورات اخلاقی اسلام به وضوح بهتر و بیشتر روشن می شود. یعنی اهمیت سعه صدر، اهمیت صبر، اهمیت شکر، اهمیت حلم، اهمیت حسن خلق، نگاه به مثبتات زندگی، نگاه به نکات قوت یکدیگر، شکر نعمت هایی که خداوند به انسان عنایت کرده است، زندگی سالم، همسر سالم، اولاد سالم، زندگی بدون دغدغه.

 

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: نگاه به این مثبتات و شکر نعمتها باعث می شود که بردباری انسان بیشتر بشود. در نتیجه باعث می شود که اعضای خانواده ها با سوءظن به یکدیگر نگاه نکنند، جهات منفی را بزرگ نکنند و زبان را به بدگویی باز نکنند. باید توجه داشته باشیم که به تعبیر امیرالمومنین علی (ع) اللسان میزان الانسان، اللسان ترجمان العقل: زبان حکایت گر عقل و ظرفیت عقلی و اندیشه انسان است. لذا حتما در این وضعیت اجتماعی و خانوادگی، به این دستورات اسلام مخصوصا سعه صدر و حلم و حسن خلق و شکر و امثال اینها، بیشتر توجه داشته باشیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر قرائت، توجه و تدبر بیشتر در قرآن کریم در ایام ماه مبارک رمضان ابراز داشت: اگر ادعا کنیم که ما نسبت به قرآن، ظالم هستیم، ادعای گزاف و بیهوده ای نکرده ایم. ما باید وظایف مان را نسبت به قرآن کریم انجام بدهیم. این وظایف چیست؟ خطاب به فرزندشان محمد حنیفه فرمودند: فلایکون فی الجنه بعد النبیین والصدیقیین ارفع درجه منه: بعد از نبیین و صدیقیین، درجه ای بالاتر از درجه قاری قرآن نداریم. البته با شرایط خودش، یعنی قرائت به همراه فهم و تدبر و عمل. بنابراین ماه رمضان را وسیله ای برای آشنایی بیشتر خودمان با این ثقل اکبر الهی که قرآن مجید باشد، قرار بدهیم.

 

وی همچنین با تاکید بر توجه بیشتر طلاب و روحانیون به احادیث اهل بیت (ع) اظهار داشت: بعد از قرائت و تدبر در قرآن کریم، باید مطالعه کتب حدیثی و حفظ و توجه به احادیث را مورد توجه قرار بدهیم که این سیره سلف صالح و علمای بزرگ ماست. بنابراین ماه مبارک رمضان، فرصت خوبی برای غور و مطالعه بیشتر در احادیث است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در ادامه با اشاره به اهمیت قرائت ادعیه، مناجات و تهجد در شب های ماه مبارک رمضان، افزود: در این ماه مبارک می توان توجه بیشتری به این مسائل داشت. بنابراین اگر طالب مقام محمودیم و می خواهیم به برکات دنیوی و اخروی برسیم، باید به تهجد در شبها توجه داشته باشیم.   

 

وی در پایان با تاکید بر اهمیت توجه بیشتر شیعیان مخصوصا طلاب به حضرت ولی عصر (عج) گفت: متاسفانه از این حلقه وصل بین آسمان و زمین، بسیار غافلیم. چه شب و روزهایی می گذرد که هیچ توجهی به حضرت نداریم. بنابراین روزها و شبهای ماه مبارک رمضان فرصت خوبی است برای توجه هرچه بیشتر به حضرت حجت (عج).

 

طلیعه

تصویر مطلب** انقلاب اسلامی ایران انقلابی دینی و کاملا مردمی بوده و هست. این دو ویژگی که از ابتدا، از مهمترین پایه‌های قدرت این انقلاب بوده است، اکنون در چله دوم انقلاب اسلامی همچنان قدرت بخش و اثر گذار است. انقلاب اسلامی در زمانه ای به وقوع پیوست که هر دو ابرقدرت حاضر در جهان تلاش داشتند اندیشه و گفتمان خود را در جوامع مختلف بسط دهند و با یارگیری و جذب ملت‌ها و دولتها به سمت خود پایه‌های سلطه جهانی خود را گسترش دهند . انقلاب اسلامی به هردوی این اندیشه‌ها " نه" گفت و با تکیه به قدرت خدا وارد میدان شد....
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom